Zaznacz stronę

Gumowe maty są stosowane w każdej branży – zaczynając od przemysłowej, kończąc na sportowej. Siłownie, biura, hotele, hale produkcyjne… wystarczy się dobrze rozejrzeć. Jednak wielu właścicieli obiektów zastanawia się, jak zamontować maty gumowe? Na pozór prosta czynność, nie dla wszystkich jest jasna. A tak naprawdę instalacja mat gumowych to naprawdę łatwa i nieczasochłonna praca. Jak więc to wygląda w praktyce? 

Jak zamontować maty gumowe – podłoże to podstawa

Jeśli maty mają być umieszczone na podłożu, pierwszy krok to jego przygotowanie. Zadbaj o to, by było jak najdokładniej oczyszczone. Chociaż montaż mat gumowych jest możliwy na każdej powierzchni, na pewno nie powinna być ona brudna i zaniedbana. Jeśli więc się zastanawiasz, jak zamontować maty gumowe szybko i bezproblemowo – zwróć uwagę na stan podłogi.

Rozkładanie mat na nierównym terenie niesie za sobą szereg negatywnych skutków. Na pewno możesz się liczyć z wybrzuszeniami i odchyleniami – również na łączeniach. Do tego mata będzie bardziej podatna na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Dlatego tak istotne jest, by podłoże było twarde i równe. Ponadto instalacja mat gumowych musi się odbywać na suchej podłodze. Wilgoć nie sprzyja efektywnemu montażowi. Pamiętaj, by usunąć wszelkie grudki i piasek z podłogi, pozbądź się również pęknięć. W innym przypadku Twoja mata będzie się szybko przecierała, a w efekcie – niszczyła.

Oczywiście pod żadnym pozorem nie można montować maty gumowej na starych i zużytych tkaninach. Jeśli więc na podłożu zostały jakiekolwiek resztki gumolitu czy też wykładzin, muszą zostać usunięte.

Montaż mat gumowych – czas przystąpić do działania

Podczas instalacji mat gumowych na podłożu wiele zależy od wielkości pomieszczenia i jego wymiarów. Możesz zamówić np. maty gumowe na metry. Mnóstwo osób preferuje tę opcję, gdyż jest najbardziej ekonomiczna. To Ty decydujesz, ile dokładnie materiału potrzebujesz, określając swój budżet. Możesz w ten sposób uniknąć też nadwyżki materiału, który potem prawdopodobnie zostanie wyrzucony. 

Montaż mat gumowych warto rozpocząć od strony ściany. W wielu przypadkach wystarczy po prostu rozłożyć produkt bez dodatkowego podklejania i mocowania. Ładnie ułoży się on na podłożu, szczególnie w przypadku wąskich przestrzeni. Mata będzie do niego szczelnie przylegała, nie musisz też się martwić o jej rolowanie czy zawijanie.

Jednak w przypadku dużych przestrzeni lub konieczności większych zabezpieczeń, do instalacji mat gumowych warto użyć kleju. Tym bardziej, jeśli do rozmieszczenia masz wiele pasów mat. Dzięki temu będą one mocno przylegały do podłogi. Niektórzy decydują się jeszcze na dodatkowe zastosowanie listew np. przemysłowych, w miejscach łączeń. 

Montaż mat, takich jak np. REKOLINE lub REKOSQUARE, jest naprawdę łatwy. Nie musisz mieć do tego doświadczenia ani specjalnych umiejętności. Można też zasięgnąć rady specjalisty np. z Rekoplast, który udzieli cennych wskazówek. Poza tym, jeśli chcesz zainstalować maty gumowe np. do izolacji budynków, jest to jeszcze prostsze – wystarczy odpowiednio je umiejscowić i sprawdzić, czy są dobrze dociśnięte do podłoża lub ścian. 

Jak dbać o maty gumowe? 

Właściwy montaż mat gumowych to nie wszystko. Trzeba pamiętać o ich pielęgnacji, która jest równie łatwa. Przede wszystkim nie stosuj twardych narzędzi do oczyszczania powierzchni. Mogą spowodować mechaniczne uszkodzenia materiału. Zamiast tego użyj zwykłej gąbki, ściereczki lub szczotki. 

Poza tym do czyszczenia stosuj delikatne środki myjące, które mają naturalne pH. Dzięki temu unikniesz odbarwień. W przypadku większych hal możesz postawić na mechaniczne mycie parą lub miękką szczotką. Maty gumowe możesz odkurzać lub zamiatać, tak jak każde inne nawierzchnie. Do ich czyszczenia nie potrzebujesz specjalistycznych przyrządów i preparatów. 

Prawdopodobnie od teraz pytanie, jak zamontować maty gumowe, nie będzie już Ci zaprzątało głowy. Pamiętaj – wybieraj jak najlepszej jakości maty, takie jak np. REKOFLAT LD, które posłużą Ci przez wiele lat.