Zaznacz stronę

Podczas treningów wygodę i bezpieczeństwo zapewni dopasowana pod kątem parametrów użytkowych mata elastyczna na siłownię. Wybór odpowiedniej wersji wymaga określenia, jak i gdzie ma być użytkowana.

Planując zakup mat do ćwiczeń, należy określić kluczowe parametry użytkowe. Muszą być one dopasowane do rodzaju wykonywanych ćwiczeń, a także ich intensywności.

Wybranie dobrej jakości mat do ćwiczeń wymaga zwrócenia uwagi na:

 • grubość,
 • wymiary,
 • elastyczność,
 • materiał wykorzystany w procesie produkcji,
 • przyczepność.

Wymiary mat treningowych powinny być dopasowane do budowy ciała i wzrostu ćwiczącego. Łatwo znaleźć wersje, które mają 180 cm długości. Nie ma problemów, aby znaleźć wersje, które mają 200 cm długości i 100 cm szerokości. Dłuższe wersje są trudno dostępne, ale gdy jest to konieczne, wówczas warto poświęcić trochę czasu, aby wybrać takie, które sprawią, że całe ciało zmieści się na macie. Taka mata elastyczna na siłownię będzie w stanie zapewnić możliwość bezpiecznego wykonywania ćwiczeń.

Jaką grubość powinna mieć mata elastyczna na siłowni?

Grubość mat treningowych wpływa bezpośrednio na wygodę podczas wykonywania ćwiczeń. Im intensywniejszy jest trening, tym ważniejsze jest, aby zdecydować się na grubsze wersje. Wówczas ważna staje się dobra amortyzacja. Zatem warto postawić na produkty wykonane z gęstszego tworzywa. Natomiast do ćwiczeń rekreacyjnych można zdecydować się na cieńsze wersje. Standardowa mata elastyczna na siłownię ma grubość, która wynosi pomiędzy 5, a 6 mm.

Grubsze wersje przydadzą się, gdy trening ma być wykonywany w różnych miejscach:

 • w domu,
 • na świeżym powietrzu,
 • na siłowni,
 • na sali treningowej.

Wykonywanie ćwiczeń powinno być komfortowe także na plecach, czy na brzuchu. Zatem mata elastyczna na siłownię musi być wybrana pod kątem powierzchni, na której będzie wykorzystywana.  

mata elastyczna na siłownię

Jaka powinna być elastyczność maty na siłownię?

Gdy mata elastyczna na siłownię ma służyć przez lata, wówczas istotne jest, aby nie uszkadzała się łatwo podczas rolowania. Z tego powodu istotne jest zwrócenie uwagi na elastyczność wybieranego produktu. Jeśli wybiera się produkt, który będzie używany jedynie w warunkach domowych, wówczas nie trzeba decydować się na wersję o dużej plastyczności. Natomiast maty, które mają być regularnie przewożone, wykorzystywane na treningu na salach do ćwiczeń, muszą być bardziej elastyczne. Ogranicza to ryzyko uszkodzeń mechanicznych, które mogą pojawić się podczas pakowania i rozpakowywania, czy przechowywania.  

Z jakiego materiału powinna być wykonana mata elastyczna na siłownię?

Dobrej jakości mata elastyczna na siłownię powinna być wykonana z wytrzymałego materiału. Istotne jest, aby był w stanie zapewnić możliwość łatwego utrzymania produktu w czystości. Gdy maty mają być wykorzystywane na siłowni, wówczas lepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na wersje, które wykonane są z materiałów pozwalających na pranie w pralce. Produkty wykonane z gumy są w stanie dodatkowo zapewnić zabezpieczenie przed poślizgnięciem się, czy lepszą stabilność. Przyczepność maty do podłoża jest istotnym parametrem, który bezpośrednio wpływa na wygodę wykonywania ćwiczeń. Należy brać pod uwagę, że na siłowniach podłogi na salach treningowych często wykonane są z materiałów, które są śliskie.

Wytrzymała i ekologiczna mata elastyczna na siłownię

Dostępne na https://maty-gumowe.pl/ produkty wykonane są z wykorzystaniem zaawansowanych i ekologicznych technologii.

Gumowa mata elastyczna na siłownię jest w stanie zapewnić:

 • długą żywotność,
 • dużą wytrzymałość na urazy mechaniczne,
 • odporność na wilgoć,
 • niską wagę.

Lekkie maty można łatwiej przewozić. Dobrej jakości guma to materiał, który pozwala zapewnić doskonałą wytrzymałość. W ten sposób mata elastyczna na siłownię jest w mniejszym stopniu narażona na uszkodzenia, także pod wpływem oddziaływania substancji chemicznych. Zapewnia to dużą wytrzymałość, która przekłada się na czas użytkowania. Produkty wykonane z gumy mają doskonałe parametry akustyczne i izolacyjne. Dodatkowo jest to materiał, który ułatwia konserwację.