Zaznacz stronę

Jak wygląda czyszczenie mat gumowych? Maty gumowe są tak uniwersalne, iż swoje zastosowanie odnajdują w każdej branży, zaczynając od budowlanej, kończąc na transportowej. Są niesamowicie funkcjonalne, wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Ich funkcje antypoślizgowe i antywibracyjne ułatwiają życie i usprawniają każdą pracę. Mało osób jednak zastanawia się, jak czyścić maty gumowe. Jeśli chcesz, aby Twoje maty posłużyły Ci przez wiele lat, dowiedz się więcej na ten temat.

Czyszczenie mat gumowych 

Produkty tego typu, tak jak każde inne, wymagają czyszczenia i konserwacji. Niezależnie od pory roku, trzeba o nie dbać, by spełniały swoje funkcje bez zarzutu przez wiele lat. 

Czyszczenie mat gumowych nie jest skomplikowane i nie wymaga stosowania drogich środków myjących. Najprostszym sposobem jest użycie zwykłej gąbki, szczotki czy też ściereczki. Są to sprawdzone i bezinwazyjne przedmioty, które znajdują się praktycznie w każdym mieszkaniu i przedsiębiorstwie. 

Do czyszczenia stosuje się delikatne środki czyszczące, o neutralnym pH. Poza tym warto wykonać zawsze dwa mycia. Jedno z np. płynem do podłóg, a drugie tylko z czystą wodą. Jest to tak zwane płukanie. W ten sposób wszystkie pozostałości płynu zostaną skutecznie usunięte. 

Jeśli jednak masz do czynienia z większą powierzchnią np. halą produkcyjną lub biurem, warto skorzystać z mechanicznego mycia parą lub miękką szczotką. 

Poza tym codzienne czyszczenie mat gumowych jest niezwykle proste, ponieważ bez problemu można je odkurzać lub po prostu zamiatać.

Czyszczenie mat gumowych zewnętrznych 

Odrobinę bardziej wymagające jest czyszczenie mat gumowych, które znajdują się na zewnątrz. Są one użytkowane intensywniej, dlatego warto czyścić je codziennie na koniec dnia. W zupełności wystarczy odkurzenie ich zwykłym odkurzaczem, jednak w przypadku mocnego zabrudzenia błotem lub śniegiem, można umyć je po prostu wysokociśnieniową myjką. 

W czasie jesieni i zimy czyszczenie zewnętrznych mat gumowych z użyciem wody, powinno odbywać się zdecydowanie częściej. W końcu w tym okresie, są one szczególnie narażone na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Równie szkodliwa bywa sól, którą oblodzone są chodniki. Ma ona destrukcyjny wpływ na gumowe maty i może prowadzić do ich mechanicznych uszkodzeń.

Zalety regularnego czyszczenia mat gumowych 

Odpowiednia konserwacja mat gumowych wiąże się z szeregiem korzyści, gdyż maty:

  • odnawiają swoje właściwości antypoślizgowe, 
  • odzyskują pierwotny kształt,
  • wydłużają swoją żywotność nawet o kilkadziesiąt lat.

Poza tym, dbając o odpowiedni stan gumowych mat, dbasz jednocześnie o środowisko naturalne. Nie zużywasz zbyt szybko mat i nie musisz kupować nowych. Wiąże się to także z zaletami finansowymi, gdyż oszczędzasz pieniądze. Dlatego właśnie systematyczne czyszczenie mat gumowych to gwarancja korzyści dla Ciebie i środowiska.

Regularna konserwacja mat gumowych zapobiega też przykremu zjawisku utleniania. Nierzadko resztki brudu, które zaczynają zalegać w macie, utleniają się i tworzą na jej powierzchni zbitą i niezwykle twardą powłokę. Jest ona szczególnie trudna do usunięcia. Z tego powodu trzeba regularnie czyścić maty.

Maty gumowe łatwe w czyszczeniu 

Jeśli chcesz zainwestować w ekologiczne maty gumowe, które są naprawdę łatwe w czyszczeniu, postaw na produkty firmy REKOPLAST Kompozyt Sp. z o. o.. Konserwacja takich mat gumowych jest naprawdę sprawna i prosta, a Ty masz pewność, że produkt posłuży Ci znacznie dłużej.

Mata REKOSQUARE o jednostronnej strukturze kwadratu, która ma doskonałe właściwości antypoślizgowe i odnajduje swoje zastosowanie np. jako nawierzchnia do siłowni, nie wymaga częstego czyszczenia. Tak samo w przypadku maty REKOLINE, która idealnie nadaje się jako element sportowej nawierzchni elastycznej i wyposażenie ciągów komunikacyjnych.

Takie maty gumowe bez problemu mogą być czyszczone z użyciem delikatnych środków czyszczących o neutralnym pH. Znakomicie w ich przypadku sprawdzi się miękka szczotka lub gąbka, a sam proces czyszczenie potrwa zaledwie kilka minut.