Zaznacz stronę

Praca w przemyśle jest stosunkowo dobrze płatna, jednak nie należy do lekkich i łatwych zajęć. Konieczność wielogodzinnego obsługiwania jednego urządzenia lub praca przy taśmie produkcyjnej, na pewno nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie. Co najbardziej jest narażone na zmęczenie? Oczywiście nogi, stawy i kręgosłup. Aby minimalizować skutki uboczne takiej pracy, podejmowane są różnorodne działania. Jedno z nich to gumowe maty przemysłowe rozkładane na podłodze stanowiska pracy. Jaki jest tego cel? Jakie korzyści dają gumowe maty przemysłowe pracownikowi i czy korzystanie z nich jest obowiązkowe? Na te i inne pytania dowiecie się w tym artykule.

Czym są gumowe maty przemysłowe?

Jak sama nazwa wskazuje, są to maty podłogowe, wykonane ze specjalnego gatunku gumy, dedykowanego do użytku w przemyśle. Produkt ten ma do spełniania kilka ważnych funkcji. Poprawa bezpieczeństwa oraz komfortu pracy to najważniejsze z nich. Zanim jednak do tego przejdziemy, dowiedzmy się jak są wykonane i jak wyglądają maty przemysłowe z gumy.

Jak wyglądają gumowe maty przemysłowe

W zależności od wybranego modelu, maty mogą być ażurowe, czyli z otworami lub pełne. Maty pełne zapewniają wysoką sprężystość na całej swojej powierzchni. Maty dziurkowane mogą być natomiast grubsze – swoim wyglądem nierzadko przypominają wycieraczkę podłogową. Różnią się jednak od niej materiałem, z którego zostały wykonane. Antypoślizgowe maty przemysłowe produkowane są w standaryzowanych wielkościach, tzw. modułach. Pozwala to łączyć pojedyncze maty w większe powierzchnię. Aby zapewnić im stabilne położenie na podłodze i chronić przed przesuwaniem, maty gumowe mogą być wyposażone w specjalne zamki. Tzw. pióro i wpust umożliwia blokowanie mat względem siebie, utrzymując wszystkie razem w jednym miejscu.

Z czego wykonuje się maty przemysłowe?

Zadaniem mat jest amortyzowanie ciężaru, a także chronienie pracowników przed poślizgnięciem się na śliskiej powierzchni. To drugie zagrożenie powszechnie występuje na stanowiskach pracy, w których mogą występować opary olejowe lub inne substancje smarne, mogące lądować na podłodze. Aby gumowe maty przemysłowe były bezpieczne i trwałe w użytkowaniu, produkuje się je ze specjalnych mieszanek gumowych. Maty mogą występować w różnych stopniach twardości i sprężystości, który należy dobierać odpowiednio do ciężaru pracownika, obciążenia dynamicznego, a także obuwia, w jakim pracownik porusza się po matach. 

Gdzie zastosować gumowe maty przemysłowe?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta i jednoznaczna. Wszędzie tam, gdzie pracownicy wykonują pracę stojąca, obsługując linię produkcyjną lub maszyny. Ponadto, gumowe maty przemysłowe należy stosować w przejściach i ciągach komunikacyjnych, których podłogi mogą być śliskie oraz grozić poślizgiem, utratą równowagi i upadkiem. Chropowata powierzchnia takich mat zdecydowanie poprawia przyczepność, podnosząc komfort i bezpieczeństwo pracy. Innym powodem, dla którego należy stosować gumowe maty przemysłowe są względy zdrowotne. Czy wyobrażają sobie Państwo wielogodzinne wykonywanie pracy w jednej i tej samej pozycji stojącej? Łatwo się domyślić, jak zmęczonym można wrócić wówczas do domu. Aby ten ból i zmęczenie minimalizować, należy stosować gumowe maty przemysłowe. Zmuszają one ciało do regularnej zmiany pozycji, a także amortyzują ciężar osoby. Maty przemysłowe mogą również tłumić hałas powodowany np. przez upadające ze stanowiska pracy metalowe elementy. Ich obecność jest również wskazana dla ochrony narzędzi pracy, które podczas upadku na twardą podłogę mogą przestać działać. Szczególnie może to dotyczyć precyzyjnych urządzeń pomiarowych.

Gdzie zamówić gumowe maty przemysłowe?

Idealnym miejscem, w którym można zamówić gumowe maty przemysłowe są sklepy internetowe producentów i dystrybutorów. Kupując u nich bezpośrednio, można nie tylko uzyskać najkorzystniejszą cenę, ale również najszybszy termin realizacji zamówienia. Jedno z takich miejsc, w których sprzedaje się gumowe maty przemysłowe to sklep internetowy https://rekoplast.pl. Zamówienia są w nim realizowane od ręki, w bardzo dobrych cenach i bezpieczną wysyłka na terenie całego kraju.