Zaznacz stronę

Maty gumowe o właściwościach wibroizolacyjnych mają szerokie zastosowanie w różnych branżach, nie tylko przemysłowych. Wykorzystuje się je m.in. w transporcie osób i towarów, w celach zabezpieczania ładunku czy w salach fitness. Wysoka wytrzymałość, antypoślizgowość i szereg innych zalet użytkowych mat sprawia, że popyt na nie jest bardzo duży. 

Zaawansowana technologia i ekologiczne podejście

Maty gumowe mają jednostronną strukturę kwadratu. Cenione są za sporą ilość zalet, co przekłada się na szerokie wykorzystanie w różnych sektorach przemysłu i sporcie. Ich charakterystyczne cechy to m.in.: doskonała akustyka, wibroizolacja, wysoka wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i długa żywotność. Co więcej, maty odporne są na zawilgocenie i  substancje chemiczne. Łatwo się je montuje i poddaje procesom konserwacyjnym. Produkt ten jest też mocno elastyczny i antypoślizgowy, a jednocześnie bardzo sztywny. Takie parametry techniczne sprawiają, że  ma bardzo szerokie zastosowanie. 

Maty gumowe w budownictwie – najczęstsze realizacje

Bardzo często maty gumowe stosuje się w przemyśle budowlanym ze względu na świetne paramenty akustyczne. Jeśli chodzi o budownictwo przemysłowe, maty stosuje się m.in. do zabezpieczenia  dachów płaskich. Kładzie się je w celu ochrony delikatnej membrany dachowej przed działaniem czynników atmosferycznych i mechanicznych. Montowane są również jako izolacyjny i zabezpieczający podkład  pod warstwę kamieni, wierzchnie warstwy dachu i urządzenia dachowe. Można je spotkać także na ścieżkach serwisowych i komunikacyjnych.

Maty podłogowe antypoślizgowe sprawdzają się również jako podkład pod jastrych na podłogę. Tu duże znaczenie ma wibroizolacja zapewniająca ochronę przed hałasem oraz komfortowe przebywanie w pomieszczeniach użytkowych. To wyjątkowa izolacja akustyczna  i antywibracyjna, którą można stosować na połogi różnego rodzaju. Sprawdzi się ma drewnie, winylu, panelach PVC, wykładzinach, dywanach i linoleum. Tego typu realizacje mają  miejsce w domach mieszkalnych, jak i w budynkach użyteczności publicznej, np. w placówkach służby zdrowia, edukacyjnych, kulturalnych czy obiektach handlowych.

Kolejne zastosowanie mat gumowych ma miejsce w ścianach działowych i mobilnych. Gruba, dźwiękoszczelna mata położona na ścianę to idealne zabezpieczanie przed hałasem i wszelkimi dźwiękami pochodzącymi z otoczenia. Podobnie, jak w ww. przykładach zastosowania mat tak i w tym przypadku, kładzie się je zarówno w domach mieszkalnych, jak i instytucjach użyteczności publicznej.

wibroizolacja

Maty gumowe  w przemyśle – po co się je stosuje?

Komfort pracy to podstawa, szczególnie gdy pracuje się w ciężkich warunkach. Dlatego też właściciele firm robią wszystko, aby w ich działalności każdy element był dopracowany w najdrobniejszym szczególe. Duże znaczenie ma m.in. akustyka wnętrz, dźwiękoszczelność w kabinach, komorach i obudowach maszyn. Ważna jest też wibroizolacja, aby generowane przez maszyny drgania nie prowadziły do negatywnych efektów pracy. 

Maty gumowe zabezpieczają bardzo dobrze wnętrza kabin, urządzeń oraz kładzione są pod ich podesty i fundamenty. Takie rozwiązania zapewniają komfortową i spokojną pracę mimo złych warunków środowiskowych. Co ważne, można je stosować w obszarach suchych i mokrych. Łatwo je utrzymać w czystości i wymienić na nowe w razie potrzeby. Właściwości antypoślizgowe mają też bardzo duże znaczenie. Oprócz zastosowania w maszynach i różnych urządzeniach roboczych maty montuj się również na platformach roboczych, w powierzchniach magazynowych i centach logistycznych. Nie brakuje ich również na halach produkcyjnych oraz na liniach montażowych i produkcyjnych. 

Inne zastosowanie mat gumowych

Nie tylko w budownictwie i przemyśle, ale też w sporcie maty gumowe spisują się wyśmienicie. Wykłada się nimi sale ćwiczeń fitness, siłowni i innych miejsc sportowej rozrywki. Mają wysoką elastyczność i dużą wytrzymałość na uderzenia, dlatego na różnego rodzaju nawierzchniach sportowych sprawdzają się idealnie. Przykładowe zastosowanie maty w sektorze sportowym to np. zabezpieczenie obszaru wokół lodowiska. Elastycznymi i wytrzymałymi matami wykłada się również ścieżki komunikacyjne, przebieralnie oraz trybuny. Natomiast w salach fitness liczy się przede wszystkim wibroizolacja i dźwiękoszczelność. Dzięki nawierzchniom zabezpieczonym matami łatwo zachować czystość na sali treningowej. Zyskuje się również idealną ochronę przed poślizgnięciem. 

Natomiast w sektorze transportowym maty gumowe służą jako forma zabezpieczenia przy przewożeniu ładunków. Towar jest bardzo dobrze chroniony przez elastyczne maty, dlatego nie przesunie się i nie uszkodzi. Taka forma zabezpieczenia sprawdza się ze względu na dużą wytrzymałość, odporność na wilgoć  oraz możliwość wielokrotnego użycia. Maty stosuje się nie tylko w przewozie towarów dużych i niebezpiecznych, ale też tych o niestandardowych kształtach i rozmiarach. Sprawdzają się również w bagażnikach samochodów osobowych jako ochrona przewożonych rzeczy. 

O matach gumowych I ich cennych właściwościach można by mówić wiele. Tak naprawdę każdy znajdzie choć jedno zastosowanie tych praktycznych produktów, czy to w domu, czy w  firmie. Warto stosować je, testować różne rodzaje, faktury i grubości, aby wybierać najlepsze dla siebie rozwiązania.