Zaznacz stronę

Nikt nie chce podłóg, które podważają estetykę miejsca lub są zbyt trudne w utrzymaniu. Z tego powodu podłogi laminowane to wybór dla wielu osób. Tutaj jednak pojawia się inny dylemat – czy potrzebny będzie Ci podkład izolujący pod podłogę tego rodzaju? Nie 

przedłużając, krótka odpowiedź brzmi: tak. Z racji tego, że oczywiście możesz chcieć wiedzieć, dlaczego potrzebujesz podkładu, jak to działa i jak wybrać najlepszy podkład pod podłogi laminowane – warto czytać dalej.

Co to jest podkład izolujący pod podłogę laminowaną?

Co nakładasz pod podłogę laminowaną? Krótko mówiąc, kładziesz podkład. Ta wyściółka pod podłogę laminowaną jest cienką warstwą gąbczastego arkusza pianki z tworzywa sztucznego o zamkniętych komórkach. Oddziela podłoże od podłóg laminowanych i można go kupić w REKOPLAST to bardzo dobry przykład. Podłogi laminowane mogą jednak mieć wstępnie przymocowany podkład do każdej deski. Jeśli kupujesz podłogę laminowaną z dołączonym podkładem, nie musisz dodawać podkładu. Nie tylko jest to niepotrzebne, ale może zdestabilizować podłogę. W przeciwnym razie, jeśli podłoga laminowana nie ma podkładu, konieczne jest ułożenie laminatu.

Dlaczego potrzebuję podkładu do montażu podłóg laminowanych?

Istnieje kilka faktów, które odpowiadają na pytanie: „czy laminat potrzebuje podkładu?”. Jednak, aby w pełni odpowiedzieć na to pytanie należy w pierwszej kolejności się zastanawiać: „Co dokładnie robi podkład?”. Podkład izolujący pod podłogę nie tylko robi to, o czym wskazuje nazwa (izolacja), ale też umożliwia rozszerzanie się i kurczenie podłogi na podłożu. Aby to zilustrować, podłoga laminowana, produkt z drewna, rozszerza się w zależności od temperatury. Podkład może za tym nadążyć, gdy to zrobi, chroniąc podłogę i zapobiegając wypaczaniu. Tutaj przechodzimy płynnie do drugiego aspektu – podkład izolujący naprawdę odczuwalnie zmniejsza hałas. Innymi słowy, pochłania hałas powodowany przez kroki i ruch, zapobiegając jego przenoszeniu na podłogę.

podkład izolujący pod podłogę

Dlaczego podkład izolujący pod podłogę ma sens?

  • elastyczność – zapobiega wypaczaniu,
  • absorpcja – zmniejszanie hałasu,
  • wyższa izolacja – dodatkowa warstwa ciepła,
  • ochrona przed wilgocią,
  • lepsza jakość powietrza.

Izolacja zapewniana przez podkład pod podłogę laminowaną

Ogromną zaletą podkładów pod podłogi laminowane jest izolacja. Zazwyczaj laminat przyczynia się do powstania zimnej powierzchni podłogi, jednak podkład zapewnia pewną izolację. Ta izolacja jest szczególnie ważna, jeśli nie zainstalowałeś ogrzewania podłogowego – podkład izolujący pod podłogę jest wtedy niemal absolutnym must have. Wskazówka dodatkowa: radą dotyczącą podkładów laminowanych jest poszukiwanie podkładów laminowanych o wysokim współczynniku wytrzymałości lub wartości R, aby generować więcej ciepła, zapewniając ciepło pod stopami.

Ogrzewanie podłogowe a podkład izolujący pod podłogę

Jak już wspomnieliśmy, wysokie wartości odporności na ścieranie w podkładzie pozwalają mu działać jako izolator. Jednak co wtedy, jeśli masz już ogrzewanie podłogowe? Jakiego podkładu pod laminat masz zatem użyć? Zalecamy podkład termiczny – w ten sposób więcej ciepła może przenikać przez podłogę laminowaną do pomieszczenia, a równocześnie taki dopasowany do potrzeb podkład termiczny może przyczynić się do obniżenia rachunków za energię.

Lepsza jakość powietrza w pomieszczeniach – dodatkowa zaleta zastosowania podkładu

Czy wiesz, że możesz również zapewnić lepszą jakość powietrza, instalując najlepszy podkład pod podłogi drewniane, w szczególności podłogi laminowane? Ta zmiana jakości powietrza nie będzie na początku widoczna, ale z czasem docenisz fakt, że dałeś podkład izolujący pod podłogę. Co więcej, podkład do podłóg z drewna inżynieryjnego pochłania szorstki zapach (unoszący się spod podłoża), który poczujesz zaraz po montażu.

Na koniec warto dodać, że odpowiednio dopasowany podkład może pomóc w kontroli uszkodzeń spowodowanych wilgocią. Jeśli masz drewniane, cementowe, betonowe lub inne zimne podłoża, będziesz potrzebować membrany przeciwwilgociowej. Tak więc podkład z paroizolacją może chronić podłogę laminowaną przed uszkodzeniem przez wilgoć.